Data premiery: 25.10.2013

Chłopcy kontra Basia

Oj tak!

Chłopcy Kontra Basia to minimalistyczny skład, który za punkt wyjścia obiera sobie polską twórczość tradycyjną.
Autorskie teksty Barbary Derlak, wokalistki zespołu, powstają w oparciu o archiwalne nagrania oraz zapiski etnografów tak, aby oddawały stylistykę baśni, gawędy czy przyśpiewki.
Ludowe fascynacje przejawiają się także w warstwie muzycznej pod postacią oberkowej frazy, surowości pieśni obrzędowej czy melodyjności ballady. Całość podana jest we współczesnych aranżacjach.

W 2013 zespół wydał debiutancką płytę pod tytułem „Oj tak!”, za którą otrzymał nominację do nagrody Fryderyk w kategorii „Debiut roku”.
Krążek został uznany za najlepszy album z muzyką folk roku 2013 w plebiscycie Wirtu@lne Gęśle, a także nominowany do tytułu Folkowego Fonogramu Roku 2013 organizowanego z inicjatywy Polskiego Radia.
W 2014 płyta ukazała się ponownie, tym razem na rynku zagranicznym, z ramienia międzynarodowego wydawnictwa World Music Network.
Krążek otrzymał świetne recenzje w prasie, także tej zagranicznej (The Guardian, The Australian, The Financial Times, Songlines Magazine, Lira Musikmagasin).

Niewątpliwym atutem zespołu są występy na żywo.

Od premiery płyty zespół zagrał ponad 100 koncertów, wziął udział w kilkunastu festiwalach, a także skomponował muzykę do przedstawień teatralnych: „Morfiny” (Teatr Śląski w Katowicach, reż. E. Marciniak) i „Portretu damy” (Teatr Wybrzeże w Gdańsku, reż. E. Marciniak).
W obydwu spektaklach zespół wykonuje muzykę na żywo.

W 2014, Chłopcy kontra Basia wzięli udział w galowym koncercie poświęconym pamięci Grzegorza Ciechowskiego – „Spotkanie z Legendą” – transmitowanym w TVP2.

Spis utworów:

1. Mam ja męża
2. Oj tak
3. Hej zagraj muzyczko
4. Krzywa noga
5. Jerzy
6. Kasia
7. Sukienka
8. Bociek
9. O Martusi pchełce
10. Wieczerza
11. Lament
12. Sekret