23 października 2020

Voo Voo – Anawa 2020

50 lat temu ukazała się jedna z najważniejszych polskich płyt – „Marek Grechuta. Anawa” (1970). Okrągły jubileusz wymaga szczególnego uczczenia, a takim właśnie jest album pt. „Anawa 2020” przygotowany przez Wojciecha Waglewskiego i zespół Voo Voo z gościnnym udziałem: Katarzyny Nosowskiej, Krzysztofa Zalewskiego, Huberta „Spiętego” Dobaczewskiego i Katarzyny Piszek (Kasai).

Wojciech Waglewski przyjął zaproszenie Narodowego Centrum Kultury do przygotowania autorskich interpretacji piosenek z kultowego albumu, będącego skarbnicą takich ponadczasowych przebojów jak „Niepewność”, „(W dzikie wino) zaplątani”, „Nie dokazuj” czy „Będziesz moją panią”. Artystyczne spotkanie Marka Grechuty i zespołu Anawa z gwiazdami współczesnej muzyki rockowej i alternatywnej – Voo Voo, Katarzyną Nosowską, Krzysztofem Zalewskim, Hubertem „Spiętym” Dobaczewskim i Katarzyną Piszek (Kasai) – jest największym muzycznym wydarzeniem ostatnich lat. Każdy z artystów wniósł do tej płyty swoją wrażliwość i styl, nadając klasycznym nagraniom autorski koloryt. Płyta będzie miała swoją koncertową premierę podczas Międzynarodowego Festiwalu Producentów Muzycznych Soundedit, 24 października 2020.

„Niestety, nigdy nie spotkałem i nie słyszałem Grechuty na koncercie. Grałem za to lata całe w Osjanie, który stanowił kiedyś trzon Anawy. Do nagrania płyty i udziału w koncercie zaprosiłem artystów, którzy nie dość, że umieją śpiewać, to w dodatku posiadają wyrazistą osobowość. 'Marek Grechuta. Anawa’ to płyta szczególna, bo zapoczątkowała fantastyczny okres tego zespołu w polskiej kulturze. Nie była to jeszcze Anawa w pełni hipisowska, którą najbardziej lubiłem, tym trudniejsze było to wyzwanie i ciekawiej się nad tym materiałem pracowało. A czy utwory Grechuty zachowały swą uniwersalność? Mam nadzieję, że odpowiedź na to pytanie przyniesie płyta i koncert… Choć dla mnie jest ona oczywista” – mówi Wojciech Waglewski.

Płyta „Anawa 2020” ukazała się 23 października 2020 roku.
Realizacją projektu i dystrybucją zajęło się ART2 Music, we współpracy z Narodowym Cetrum Kultury, które jest wydawcą płyty.