23 kwietnia 2020

Kasai / Y (BOKKA) – Rite Of Passage

Kasai i Y (BOKKA) połączyły siły w utworze  Rite of Passage. Utwór to artystyczna rekonstrukcja wydarzeń, które miały miejsce w 2018 roku w Tajlandii gdy grupa młodych zawodników piłki nożnej i ich trener utknęli w zalanej jaskini Tham Luang. Aby uniknąć paniki, chłopcom na czas akcji podano ketaminę – środek usypiający.

Akcja ratunkowa była wyjątkowo trudna i podzielono ją na kilka etapów; brało w niej udział ponad 100 nurków z całego świata. Piosenka opowiada tę historię z perspektywy trenera, Ekkapola Chanthawonga – byłego buddyjskiego mnicha – stanowiącego psychiczną podporę dla chłopców w tej tragicznej sytuacji.

Rite of Passage to po polsku rytuał przejścia. Jaskinia Tham Luang już wcześniej była miejscem praktyk inicjacyjnych. I tym razem przejście jej licznych, wąskich korytarzy miało być ostatnim etapem rytuału. Rytuału, który przybrał nieprzewidzianą postać; stał się więzieniem i miejscem zmagania o przetrwanie na ponad tydzień.

Rite of Passage powstał w trakcie izolacji społecznej związanej z epidemią koronawirusa. To czas, w którym wielu ludzi może poczuć się, jakby byli zamknięci w ciasnej jaskini, skonfrontowani z własnymi demonami.

Artystki utwór zadedykowały Samanowi Kunanowi i Beirutowi Pakbara, bohaterskim nurkom, którzy stracili życie ratując chłopców i ich opiekuna.

Rite Of Passage w serwisach streamingowych: https://ffm.to/kasairite