Daniel Spaleniak – 30-letni muzyk, producent, kompozytor i autor tekstów pochodzący z Kalisza, obecnie żyjący w Warszawie. Jego eteryczne, bluesowo-folkowe utwory, wzbudziły bardzo duże zainteresowanie na Amerykańskim rynku w związku z czym jego kompozycje (między innymi Dear love of mine”, „Why”, Back Home”), można usłyszeć dziś w tak popularnych produkcjach jak: „Ozark” (Netflix), „Elementary (CBS), „Six” (History Chanel), „Good Behavior” (TNT), „The Path” (Hulu) czy „Shooter” (Paramount). To jedyny Polak, którego twórczość tak mocna zagościła w amerykańskich produkcjach filmowych.

– Nic dziwnego, że Spaleniak podoba się za oceanem, bo jego muzyka to mieszanka folku, białego bluesa i alternatywnego luzu, idealnie skrojona pod nocną podróż Drogą 66 – Jarek Szubrycht, „Gazeta Magnetofonowa”/ „Polityka”.

Daniel ma na koncie już pięć solowych albumów, które spotkały się z uznaniem fanów i krytyków muzycznych. Jego trzecia płyta Life is somewhere else była nominowana do nagrody Fryderyki 2019 w kategorii „Blues/Country”. Artysta oprócz tego, że wydaje solowe płyty, pisze również muzykę do filmów i seriali. Płyta „Burning Sea” będąca zbiorem utworów, które znalazły się w tego typu produkcjach została nominowana do nagrody Fryderyki 2020 w kategorii „Muzyka Ilustracyjna”.

Nie dziwią mnie pojawiające się głosy, że Danielowi Spaleniakowi z uwagą przyglądają się przedstawiciele scen zagranicznych. Jego poszukiwania klimatu, zabawy powtarzalnością form przywodzą na myśl zjawiska, które od ponad dekady przebijają się na światowej scenie alternatywnej. (…) to muzyka pobudzająca wyobraźnię, która spokojnie mogłaby pojawić się jako ścieżka dźwiękowa do filmu lub serialu. – Marcin Cichoński „Wprost”

Oprócz tego Spaleniak aktywnie koncertuje ze swoimi muzykami. Zagrał na tak kultowych festiwalach jak „Opener”, „OFF Festiwal”, „Halfway” czy „Soundrive”, a w sierpniu 2016 roku nagrał sesję dla legendarnej stacji radiowej KEXP z Seattle.

Najnowszym wydawnictwem Spaleniaka jest album „Tape V” (2022)

fot. Weronika Izdebska (@ovors)

Media

  • Soundcloud
  • Instagram
  • Soundcloud